postheadericon Stres w pracy

Praca jest dla wielu z nas spełnieniem ambicji, a przede wszystkim, jedynym sposobem na utrzymanie się i zapewnienie sobie oraz swojej rodzinie środków finansowych niezbędnych do życia. Niestety, w wielu przypadkach zarówno pracownicy, jak i ich przełożeni odczuwają ogromny stres w pracy. Jest on związany z odpowiedzialnością, jaką ponosimy wykonując służbowe obowiązki oraz z natłokiem zadań. Niektórych z nich nie potrafimy wykonać, inne wymagają pracy pod presją czasu, jeszcze inne wymagają od nas ponadprzeciętnej kreatywności i czujemy obawy przed tym, że mogą nie spodobać się szefostwu. Natomiast pracodawcy mają problemy dotyczące utrzymania firmy, określenia obowiązków pracowniczych, zajmowania się sprawami urzędowymi, opracowywania strategii firmy. Muszą także sprawować kontrolę nad swoimi podwładnymi, podpisywać ważne dokumenty, odpowiadać za całe, rozbudowane przedsiębiorstwa. W razie popełnienia przez nich błędów, ucierpią na nich wszyscy pracownicy, dlatego odpowiedzialność jest tak ogromna. To natomiast budzi wielki stres.

Należy jednak zaznaczyć, że praca w stresie może być w stu procentach kreatywna i wydajna. Okazuje się, że wytwarzane w organizmie podczas stresu adrenalina i noradrenalina mają działanie pobudzające, rozjaśniają umysł, mobilizują do działania. To pozwala jeszcze skuteczniej realizować swoje obowiązki. Przyspiesza i usprawnia pracę, ułatwia nam podejmowanie decyzji. Niestety okazuje się, że długotrwałe przebywanie w stresie może poważnie odbijać się na naszym zdrowiu. Pracownik wystawiony na silne działanie czynników stresogennych w pewnej chwili zacznie tracić siłę, będzie coraz częściej zmęczony, myślami nieobecny w miejscu pracy. Będzie szukał ucieczki od natłoku obowiązków, a nie znajdując jej i widząc, że nie radzi sobie z wykonywaniem zadań, może popaść w depresję lub nerwicę. Stres najczęściej przekłada się na problemy ze snem, więc także zmęczenie fizyczne będzie się pogłębiało obniżając wydajność pracy podwładnego.

Żeby poradzić sobie z nadmiarem negatywnej energii, powinniśmy zagłębić się w tajniki relaksacyjne. Możemy też opracować własne metody na stres. Sami powinniśmy wiedzieć czy lepiej działa na nas sport, szukanie zapomnienia w literaturze, sztuce czy innych rodzajach swojej pasji. Żeby poznać sposoby na redukcję stresu, dobrze jest poszukać ciekawych rozwiązań. Zanim udamy się do psychologa, warto poznać ludzi z podobnymi kłopotami, którzy mogą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Żeby trafić na te wszystkie informacje, najłatwiej będzie znaleźć je pod hasłem „stres praca. Na wyszukanych stronach powinny znaleźć się użyteczne wskazówki, metody relaksu, ale tez opis działania leków uspokajających.

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Polecamy